BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Bajina Bašta zaštitila ćirilicu deklaracijom

Bajina Bašta zaštitila ćirilicu deklaracijom
18.03.2019. god.

 

Ćirilica nam je ugrožena u javnim komunikacijama, pa je treba zaštititi. Tim stavom rukovode se u Bajinoj Bašti, gde su nedavno odbornici opštinske skupštine jednoglasno usvojili Deklaraciju o zaštiti i negovanju ćirilice u ovoj opštini.

Prema obrazloženju tog akta, upotpunjenog merama koje treba da popularizuju korišćenje ćirilice, na području opštine planiraće se određeni dani posvećeni srbskom jeziku i ćiriličnom pismu te pružiti olakšice subjektima koji u javnoj komunikaciji koriste ćirilicu.

Deklaracijom, usklađenom sa stavovima Ministarstva za kulturu, SO Bajina Bašta je obavezala „sve institucije, javna preduzeća i ustanove da u svom radu potenciraju ćirilicu”. Za sprovođenje se formira radno telo koje predlaže konkretne mere i jednom godišnje podnosi izveštaj o ostvarenom.

Autor teksta deklaracije je odbornik Siniša Spasojević, koji je s odbornikom Zoranom Rakovićem predlagač ovog akta. Spasojević obrazlaže da je ćirilica nit koja povezuje srpsku pismenost od njenih početaka do danas, svedok kontinuiteta i identiteta srbskog jezika i kulture, prepoznatljiv znak, pokazatelj koliko je srbsko nasleđe bogato i utemeljeno.

Opštinska skupština, s potpisom njene predsednice Vesne Đurić, ovom deklaracijom je, uz ostalo, obavezala bajinobaštansku biblioteku „Miloš Trebinjac” da u najvećem procentu nabavlja knjige koje su na ćirilici. Svi računi koje izdaju opštinska javna preduzeća i ustanove moraju biti pisani ćirilicom, kod nabavke proizvoda za potrebe opštine gdegod je to moguće zahtevaće se isključivo proizvodi na ćirilici (na primer knjige koje se poklanjaju povodom Dana opštine). Svi korisnici javnih sredstava koja dobijaju na opštinskim konkursima obavezuju se da u svojim aktivnostima za koje su dobili novac koriste ćirilično pismo. Ustanova „Kultura” se zadužuje da osmisli i realizuje manifestaciju posvećenu srbskom jeziku i očuvanju ćirilice, a stručne službe opštine Bajina Bašta da pronađu zakonske mogućnosti za pružanje olakšica privrednim subjektima s ovog područja koji u svom poslovanju redovno koriste ćirilično pismo.

Autor deklaracije Siniša Spasojević kaže za naš list da je motiv više nego očigledan – zanemarivanje ćirilice. A ova opština ima posebnu obavezu kao mesto gde je postojala čuvena Račanska prepisivačka škola, jedna od naših najvećih kulturnih buktinja u najmračnijem periodu turske vladavine.

– U minule tri godine, koliko promovišem ćirilicu kroz svoje angažovanje u opštinskom veću i u radu Skupštine opštine, uspeo sam da javna preduzeća i ustanove počnu da poštuju Ustav i sva dokumenta dostavljaju isključivo na ćirilici. Bilo je tu i nerazumevanja, ali vremenom sve je došlo na svoje mesto – ističe Spasojević, dodajući da je tekst deklaracije prosledio Ministarstvu za kulturu i da mu je brzo stigao odgovor iz kabineta ministra: – Zahvaljuju na obaveštenju i kažu da je pohvalno što je deklaracijom predviđena obaveza institucija, javnih preduzeća i ustanova u nadležnosti opštine Bajina Bašta da u radu koriste ćirilicu, uz određene mere podsticaja zaštite ćirilice na teritoriji opštine.

Branko Pejović, Politika



  • Izvor
  • Manastir Rača, svetionik kulture u vreme turske vladavine (Foto S. Jovičić) / Politika/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Investiciona grupa na čelu sa Džaredom Kušnerom sklopila je posao za izgradnju hotela u Beogradu vrednog 500 miliona dolara



Pokušaji uspostavljanja takvih saveza su „štetni i kontraproduktivni“ za regionalnu bezbednost, izjavio je ruski predsednik

SAD i njihovi saveznici pokušavaju da prinude Peking zbog njegovih veza sa Rusijom, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov


Matuš Šutaj Eštok nazvao je osumnjičenog „vukom samotnjakom“ nezadovoljnim politikom Bratislave


Ostale novosti iz rubrike »